Dom z drukarki 3D – it’s real!

To, że technologicznie przeskoczyliśmy już pomysły z „Powrotu do przyszłości”, wiadomo (jeżeli ktoś nie wie, o czym mowa – to proszę pilnie nadrobić lekcje z klasyki światowego kina 🙂 ). Jeździmy autonomicznymi samochodami, latamy w kosmos, w niespełna rok produkujemy szczepionki, budujemy dom całoroczny w dwa dni – a nawet szybciej. Amerykańska armia podobno wyprodukowała wojskowy latający kombinezon, co zdecydowanie wygrywa z „deskolotką” (–>„Powrót do przyszłości”). Pora na kolejną rewolucję, która rozbuja i tak dynamiczny rynek nieruchomości. To domy z drukarki 3D.

Prace eksperymentalne nad technologią 3D w budownictwie toczą się, w różnym tempie, od lat pięćdziesiątych XX wieku. Na przełomie wieków XX i XXI temat mocno ruszył do przodu – w związku z ogólnorynkową modą na drukarki 3D. Przeżywająca niesamowity boom deweloperka nie mogła nie zauważyć i nie wykorzystać takiej szansy. Szybko pojawiły się urządzenia przelewające pomysły architektów i konstruktorów z komputera do realnego świata. Dosłownie – bowiem specjalnie skonstruowana dysza drukarki, jednym kliknięciem myszy wylewa kolejne warstwy materiałów budowlanych na przygotowany fundament. Drukują się ściany, stropy, dachy. Można drukować elementy domu w fabryce i składać je w terenie – albo popisywać się możliwościami technologii 3D bezpośrednio na placu budowy. 

Technologia jest dziś wciąż nowatorska i mało znana inwestorom – a przez to nadal droga. Ma jednak swoje zalety. Znacznie większa jest odporność bryły drukowanej w całości niż elementów łączonych. Czas budowy w tej technologii jest znacznie krótszy, przy znacznie lepszej jakości wykonania. Przy druku 3D otwierają się zupełnie nowe możliwości, jak chodzi o architekturę – wszystko, co przyjmie program komputerowy i zaakceptuje konstruktor, może zostać przeniesione do świata rzeczywistego. Ograniczeniem, w miarę rozwoju tego rozwiązania, będzie w przyszłości wyłącznie wyobraźnia inwestora. To fajne 🙂

Minusy? Na dziś – największym jest cena. Wszystkie pozostałe są raczej symboliczne (odpowiednia pogoda i grunt pod budowę 3D, beton i plastik jako jedyny możliwy budulec). Tego rodzaju realizacja niewątpliwie dodaje co najmniej plus dziesięć do prestiżu inwestycji – i samego inwestora, of course. Szukasz gruntu pod dom z drukarki 3D? Na pewno mamy odpowiedni 🙂 Wystarczy zapytać.

Pozdrowienia!

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Developergo Sp. z o.o. z siedzibą przy Mickiewicza 48 lok. 205, 15-232 Białystok (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres kontakt@developergo.pl… czytaj więcej