5 kroków do zaplanowania schodów wewnętrznych.

Schody wewnętrzne w domach piętrowych są niezbędnym elementem budynku. Niewątpliwie ważne jest, aby były wygodne i bezpieczne. Wybór odpowiednich rozwiązań może być kluczowy zarówno dla ich funkcjonalności jak również estetyki całego wnętrza.

  1. Lokalizacja schodów.

Po pierwsze należy zacząć od umiejscowienie schodów w domu. Już na etapie planowania projektu architektonicznego musimy wiedzieć ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. Schody zazwyczaj znajdują się w salonie lub holu. Są to najlepsze opcje pod względem użytkowym. Jeżeli zdecydujemy się na lokalizację ich w salonie należy pamiętać, że stanie się on wówczas głośniejszy, a niekiedy także mniej ustawny. Z drugiej strony takie umiejscowienie sprawia, że mogą one być doskonałym elementem dekoracyjnym. W domach, w których mieszkać będzie więcej osób lub więcej niż jedna rodzina zdecydowanie najlepszą opcją będą schody zlokalizowane blisko głównego wejścia.

2. Konstrukcja schodów.

Najczęściej wybierane są schody żelbetowe. Wykonywane są one na etapie stanu surowego. Mają wiele zalet, są wytrzymałe, ognioodporne, mogą mieć różny kształt, można je dowolnie wykończyć. Inną opcją są schody modułowe, czyli tzw. schody gotowe. Powstają z drewna lub stali. Plusem takiego rozwiązania jest to, że można je zamówić na wymiar i dopasować praktycznie wszędzie. Ich montaż odbywa się dopiero na etapie wykańczania wnętrz.

3.Kształt schodów.

Ze względu na kształt wyróżnia się schody jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, łamane i spiralne. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są oczywiście schody wewnętrzne jednobiegowe. Nie zawsze jednak możemy sobie na takie pozwolić, głównie ze względu na brak miejsca. Najczęściej stosowane są schody dwubiegowe i łamane. Są one bardziej dostosowane do potrzeb użytkownika i zajmują mniej miejsca. Rzadko stosowane są natomiast schody trójbiegowe. W sytuacji kiedy ilość przestrzeni jest naprawdę ograniczona, można zastosować schody spiralne. Należy jednak pamiętać, że nie są one zbyt wygodne w użytkowaniu, ani bezpieczne. Dlatego też, sprawdzą się one głównie w miejscach rzadziej uczęszczanych, np. jako droga na strych.

4. Wymiary schodów. 

Aby schody były wygodne w codziennym użytkowaniu musza mieć też odpowiednie wymiary. Im będą szersze tym lepiej, nie powinny mieć jednak mniej niż 80cm szerokości. Nie powinny być też zbyt strome. Maksymalna wysokość to 19cm. Głębokość zapewniająca komfort chodzenia to minimum 25 – 26cm. Niezwykle ważną kwestia jest też wysokość barierek, najlepiej ok. 90cm.

5. Materiał wykończenia schodów. 

Na wygląd schodów ma wpływ głownie ich wykończenie zewnętrzne. Można do tego celu użyć różnych materiałów. Najpopularniejsze jest drewno. Polecane gatunki drzew to głównie dąb, buk, brzoza, wiśnia, klon. Ze względu na swoje właściwości są one najbardziej wytrzymałe i odporne na ślady użytkowania. Bardziej ekonomiczną opcją jest wybór drzew iglastych (są one jednak mniej trwałe). Stopnie często wykańcza się też płytkami ceramicznymi. To rozwiązanie trwałe i łatwe w czyszczeniu. Warto wybrać do tego celu płytki antypoślizgowe. Kolejnym rozwiązaniem jest użycie wykładziny dywanowej. Trudno się na niej poślizgnąć, jednak czyści się ją trudniej niż w pozostałych opcjach.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Developergo Sp. z o.o. z siedzibą przy Mickiewicza 48 lok. 205, 15-232 Białystok (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres kontakt@developergo.pl… czytaj więcej